Nowoczesny Mentoring? Co to takiego?

/ / Aktualności, Czytelnia

Każdy z nas przyzna, że czas dość szybko płynie. Spora część z nas urodziła się w poprzednim wieku (jakże to odlegle brzmi). Ale tylko dla nowych generacji. Dla tych młodych ludzi urodzonych w XXI wieku, obecni czterdziesto i pięćdziesięciolatkowie, to niemal dinozaury. Piszę to oczywiście z dużym przymrużeniem oka, ale i oddając honor młodym ludziom; wszak czterdzieści lat temu nikt z nas nie nosił w torbie laptopa, ipad’a, ani nie trzymał w ręce telefonu, który dziś śmiało nazwać można wirtualnym biurem.

Wszystko jakoś tak szybko ulega zmianie, a społeczeństwu nie pozostaje nic innego jak wdrożyć wszystkie nowości w życie. Zamiast kartki i ołówka używamy komputera, zamiast listów poleconych wysyłamy maile, nawet spotkania businessowe przeprowadzane są obecnie w formie wideokonferencji. Świat się skurczył i przyspieszył na wszystkich płaszczyznach, również w mentoring’u.

Zasady nowoczesnego mentoringu

Nowoczesny mentoring to podejście uznające i szanujące zmieniający się charakter pracy, a także pracowników. Jest to dużo dynamiczniejszy i bardziej elastyczny sposób mentoringu, który uwzględnia zmieniające się potrzeby i oczekiwania nowego pokolenia pracowników.

Nowoczesny mentoring może przybierać różne formy, ponieważ mentorem może dziś być zarówno starszy członek rodziny lub zaufany, respektowany przyjaciel, jak i profesjonalny, zawodowy i doświadczony mentor. Co więcej, dziś mentoring można prowadzić również wirtualnie. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także oczekiwań.

Jeszcze do niedawna, mentoring był postrzegany jako relacja jednokierunkowa, w której mentor dzielił się wiedzą i przekazywał porady podopiecznemu. 

Współczesny mentoring stawia raczej na współpracę i wzajemne korzyści między mentorem a podopiecznym – nowoczesne podejście opiera się na relacji, w której  obie strony mogą się od siebie czegoś nauczyć.

Zobacz więcej o: Mentoring

Nowoczesny mentoring wykorzystuje również technologię i narzędzia cyfrowe, dzięki czemu udaje się połączyć mentorów i podopiecznych, którzy mogą znajdować się w różnych miejscach kraju, a nawet świata lub po prostu pracować zdalnie. Pozwala to na częstszą i elastyczną komunikację między mentorem a podopiecznym, asynchroniczny mentoring, a także dostęp do szerszej puli potencjalnych zaangażowanych.

Koncentruje się również na tworzeniu bardziej zintegrowanego, bliższego i kontaktu poprzez zagwarantowanie możliwości mentoringu dla szerszej grupy osób, w tym tych pracowników, którzy w przeszłości nie posiadali dostępu do tradycyjnych programów mentorskich.

Mira Gosc Gosc

Psychoterapeuta TSR, specjalista mentoringu | español, english

Masz cel, który chcesz osiągnąć, nauczyć się nowych umiejętności, wytyczyć ścieżkę i kierunek kariery? A może planujesz wprowadzić system mentoringu w swojej organizacji?