Jak żyć po śmierci bliskiej osoby i jak pozwolić jej odejść?

/ / Czytelnia

Mama, tata, mąż, żona, siostra, brat, dziecko, dziadek, babcia, przyjaciel, przyjaciółka, prawie każdy z nas ma taką ważną osobę w życiu – blisko serca, myśli, troski. Co zrobić, kiedy nagle okazuje się, że ona odchodzi? Jak przygotować się na jej odejście? Jak przeżyć okres żałoby?

Kiedy pojawia się paraliżujący strach przed stratą, samotnością, a smutek wypełnia każdą myśl i czujesz, że ciężar śmierci bliskiej osoby przygniata Cię zbyt mocno, to moment, w którym warto poprosić o wsparcie. Ten trudny czas i emocje, które mu towarzyszą podzielone z drugim człowiekiem, mogą okazać się odrobinę mniej przytłaczające, bardziej zrozumiale, a przepracowane pozwolą na nowo obudzić to co “tu i teraz”. Musisz wiedzieć, że żałoba jest procesem, w którym naprzemiennie pojawiają się: zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja, akceptacja… Lepiej zrozumieć te stany pozwolą Ci poniższe cytaty:

Nie, to nie może być prawda. To na pewno jakaś pomyłka.
Za co to spotyka akurat mnie? Dlaczego akurat ja? Są na tym świecie gorsi ludzie, którzy na to zasłużyli. Nie zasługuję na to.
Jak bardziej o siebie zadbam, to może się poprawi. Jak będę się więcej modlił, to ona wyzdrowieje.
To wszystko nie ma najmniejszego sensu. Nic już nigdy się nie zmieni. Nie mam na nic siły, nie dam rady.
Teraz już nic nie zmienię, muszę się z tym pogodzić.

Wsparcie terapeutyczne, pozwala nie tylko zrozumieć siebie w tym trudnym momencie, lecz także tę NAJWAŻNIEJSZĄ osobę…. W ten sposób otwiera nam się nowa perspektywa i gotowość na zmianę.

Aleksandra Kantypowicz
Psycholog / Psychoterapeuta