Czym jest flash mentoring?

/ / Czytelnia

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że flash i speed mentoring to jedno i to samo. Jednak flash mentoring to formalna relacja mentorska, która powstaje tylko na krótki czas. W przypadku speed mentoringu, podopieczny jest przypisany do mentora i ma określony czas na zadawanie pytań i szukanie porady u mentora. 

W przypadku mentoringu błyskawicznego – flash mentoringu, mentor i podopieczny mają więcej czasu, aby zagłębić się w konkretny temat będący przedmiotem dyskusji. 

W obu wariantach nie ma potrzeby nawiązywania długoterminowej relacji.

Zobacz więcej o: Mentoring – co to jest?

Stała szansa rozwoju to jedna z rzeczy, która sprawia, że pracownicy są lojalni wobec firmy. Przyszło nam żyć w czasach, w których wiele osób decyduje się pracować zdalnie. Nie oznacza to jednak, że chcą oni stać w miejscu. Podobnie jak pracownicy, którzy nadal pracują w biurach, posiadają ambicje i będą chcieli się rozwijać. Będą zatem szukać takiej firmy, która pozwoli im się rozwijać i wesprze ich w tym procesie. 

Na czym skupia się flash mentoring?

Flash mentoring koncentruje się na utrzymaniu zaangażowania wśród pracowników.

Flash mentoring to szansa na  zawodowy rozwój, w którym mentor i podopieczny przeprowadzają krótką i konkretną rozmowę w celu znalezienia odpowiedzi na konkretne pytanie lub sprecyzowanie jaki cel może mieć podopieczny. Jest to zazwyczaj jedno około godzinne spotkanie. Jego celem jest dostarczenie podopiecznemu bezpośrednich wskazówek, porad i wskazanie zasobów, które są istotne dla jego zapytania. Ogólnie rzecz biorąc, flash mentor będzie doświadczonym profesjonalistą z głęboką wiedzą na temat mechanizmów działania właściwych człowiekowi i/lub zespołom w relacjach zawodowych.

Podobnie jak speed mentoring, flash mentoring nie zastąpi tradycyjnego mentoringu. To raczej booster – wzmacniacz dla osób szukających szybkiej i skondensowanej wiedzy, czy rozwiązania nurtujących ich aktualnie problemów. Chociaż nie mówimy tu o długotrwałej relacji, jak w przypadku formalnego mentoringu, nadal jest to wartościowe wzmocnienie i można połączyć je z tradycyjnymi programami mentoringu.

Po zakończeniu sesji flash mentoringu obie strony mogą zdecydować o ponownym spotkaniu. Wstępne spotkanie jest jedynym zobowiązaniem, jakiego oczekuje się od obu stron.

Potrzebujesz mentora?

Sprawdź naszą propozycję.