
Osoby, które nigdy nie były na terapii dla par, często idą na pierwszą sesję zdenerwowane, z obawą, a czasem ze wstydem. Czasami partnerzy będą chcieli zmiany, poprawienia funkcjonowania związku, a czasami terapia ma pomóc “dobrze się rozstać”. Szczególnie, gdy w związku są dzieci. Przygotuj się na pierwsze spotkanie z terapeutą.
Czego możesz się spodziewać podczas pierwszej konsultacji?
W ciągu pierwszych 2-3 sesji wspólnie ze specjalistą określicie cel terapii. Od samego początku warto postawić na szczerość i otwartość na spotkaniach. Możecie mówić spontanicznie albo odpowiadać na pytania terapeuty. Możecie czuć się bezpiecznie. Wszystko, co powiecie na sesji objęte jest tajemnicą zawodową terapeuty.
Jednym ze szczególnych celów, które stawia sobie specjalista, jest zrozumienie trudności, która przyprowadziła was na konsultacje. Zidentyfikowanie powtarzających się problemów w związku i co było bezpośrednim impulsem do umówienia się na pierwsze spotkanie.
Jak przygotować się do terapii dla par?
Pomyśl nad historią swojego związku – wspólnie z partnerem oceńcie swoje wymagania wobec drugiej osoby, pomyślcie także czego wam brakuje, lub co możecie dać od siebie, żeby poprawić obecny status relacji.
Zidentyfikuj mocne strony i problemy w związku – co was trzyma razem. Rozpoznaj stresory pojawiające się regularnie w związku. Pomyśl, co zakłóca równowagę sił w waszej relacji, jak traktujecie się nawzajem i przede wszystkim, jak się komunikujecie.
Jaką masz motywację do terapii? Decyzja o rozpoczęciu terapii nie jest prosta. Towarzyszy jej niechęć i przerażenie. Zazwyczaj, gdy jedna ze stron chce pójść na terapię, druga jest blokerem. Pomyśl, jak bardzo zależy ci na związku i co jesteś w stanie zrobić, żeby poprawić waszą relację. Sesja dla par wymaga czasu i niekiedy wielu spotkań, aby odbudować fundamenty waszego związku.
Zdefiniuj cele – jaki jest cel waszej terapii? To była zdrada, a może często się kłócicie? A może chodzi o problemy łóżkowe? Zdefiniuj ten problem, zastanów się nad nim. Zlokalizuj jego początek, pomyśl jak długo on trwa i czy masz jakieś pomysły, żeby go rozwiązać?
Jak wygląda spotkanie w terapii dla pary?
Pierwsze spotkanie w gabinecie terapeutycznym może budzić niepokój, ale to na terapeucie spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie klientowi maksymalnego wsparcia psychicznego i stworzenie atmosfery zaufania. Spotkanie trwa odpowiednią ilość czasu, aby każda ze stron mogła spokojnie porozmawiać o związku, waszej wspólnej historii, własnych rodzinach i trudnościach, jakie obecnie widzicie w relacji. Jednocześnie terapeuta może poprosić o ważne informacje, aby lepiej zrozumieć sytuację. Przygląda się również niewerbalnym zachowaniom par względem siebie i zwraca uwagę na wzorce komunikacji w związku. Terapeuta może również poprosić klienta o wypełnienie kilku kwestionariuszy z zapytaniem o jego oczekiwania wobec terapii. Czasami para nie potrafi od razu odpowiedzieć, jakie są jej oczekiwania, albo są tak różne od siebie, że może być trudno ustalić wspólny cel dalszej pracy terapeutycznej, więc możecie wracać do tego tematu na kolejnym spotkaniu.
Jakie są korzyści z terapii par?
Podczas terapii para nabywa nowe umiejętności, takie jak: radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, czy własnymi emocjami. Partnerzy uczą się skutecznie komunikować i wyrażać swoje opinie z poszanowaniem drugiej osoby. W czasie terapii możesz zauważyć, że intencje partnera nie były inne, czy złe niż twoje, a jedynie źle wcześniej ocenione, Możesz zacząć postrzegać partnera jako przyjaciela, a nie wroga. Wasz więź zostanie wzmocniona, a do związku wrócą takie wartości jak zaangażowanie, akceptacja, empatia i intymność.
To, jak bardzo zmieni się związek, zależy w dużej mierze od partnerów i ich pracy własnej poza sesjami. Terapeuta uczy tylko przydatnych umiejętności, zmienia pierwotną perspektywę, pomaga przełamać wzorce w relacji i daje impuls do dalszego działania.