Światowy Dzień Depresji 2023

/ / Czytelnia

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci prognozują, że do 2030 roku stanie się też pierwszą na świecie najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową. Dotyka aż 350 milionów ludzi na całym świecie, w tym 4 miliony w Polsce. Duża część z tego to również nastolatki.

Celem Światowego Dnia Depresji jest szerzenie wiedzy na temat depresji. Lepsze zrozumienie, czym jest depresja oraz jak jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć piętno związane z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Depresja – jak się objawia?

Depresja nie jest oznaką słabości. Dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. To nie tylko chwilowe obniżenie nastroju, ale choroba, która utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Nastrój depresyjny/apatyczny, smutek, brak energii, utrata sprawności intelektualnej, pesymistyczna wizja przyszłości, niska samoocena, brak zainteresowania czynnościami, które sprawiały przyjemność w przeszłości, zaburzenia rytmu okołodobowego (np. zaburzenia rytmu snu i czuwania), zmniejszony/zwiększony apetyt to częste objawy  choroby. Depresja odbiera radość życia i powoduje ból psychiczny. Skutki nieleczonej depresji mogą być poważne. Najpoważniejszym z nich jest samobójstwo.

Przyczyn depresji można doszukiwać się w kombinacji czynników endogennych (genetyka, metabolizm), egzogennych (związanych z obciążeniem chorobami somatycznymi, np. przyjmowaniem środków uspokajających, uzależnieniem od środków uspokajających/nasennych, alkoholem, narkotykami) z czynnikami psychogennymi takimi jak skutki traum – trudnych wydarzeń życiowych, strat, zmian.

Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze jest kompleksowe podejście obejmujące psychoterapię oraz farmakoterapię.

Depresja – pomoc eksperta

Depresja to choroba, która może wpłynąć na wiele obszarów naszego życia, takich jak samopoczucie, poziom energii, motywacja czy relacje z innymi. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na depresję lub nie wiedzą, jak sobie z nią poradzić. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy eksperta.

Psycholog lub psychoterapeuta może pomóc w zrozumieniu przyczyn depresji, nauczyć strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami i myślami oraz opracować plan leczenia, który będzie odpowiedni dla danej osoby. Pomoc specjalisty może znacznie poprawić jakość życia i pomóc w powrocie do zdrowia psychicznego.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej usług przenosi się do świata online, konsultacje z psychologiem, a nawet psychoterapia również mogą odbywać się w trybie zdalnym. Dzięki temu osoby borykające się z depresją mogą skorzystać z pomocy specjalisty bez konieczności wychodzenia z domu.

Warto pamiętać, że depresja to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Nie warto pozostawać z nią samemu i ignorować jej objawów. Z pomocą psychoterapii można skutecznie poradzić sobie z depresją i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Konsultacja z psychologiem online

Jeśli potrzebujesz wsparcia specjalisty, to skontaktuj się z nami.