Depresja u dziecka – jak rozpoznać?

/ / Aktualności, Czytelnia

Depresja jest chorobą, która dotyka ludzi w każdym wieku, w tym również dzieci. Dlatego ważne jest, aby rodzice, opiekunowie i nauczyciele zwracali uwagę na sygnały, które mogą wskazywać na depresję u dziecka i byli w stanie udzielić mu pomocy.

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Depresja u dziecka może przejawiać się na wiele sposobów. Objawy, które najczęściej można zauważyć wymieniliśmy poniżej. 

Nastroje i emocje: Dziecko może być smutne, płaczliwe, drażliwe, niechętne do zabawy z rówieśnikami, a także do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.

Zmiany w apetycie: Depresja może wpłynąć na apetyt dziecka, które może zacząć jeść dużo więcej lub mniej niż zwykle.

Problemy ze snem: Dziecko może mieć trudności z zasypianiem, często budzić się w nocy, a także wcześnie wstawać.

Brak energii: Depresja może prowadzić do zmniejszenia poziomu energii u dziecka, co może skutkować apatią, brakiem zainteresowania i uczestnictwa w aktywnościach, które zwykle sprawiają mu przyjemność.

Negatywne myśli: Dziecko może mieć myśli o sobie, że jest bezwartościowe, nieudolne, a także o tym, że lepiej byłoby, gdyby już nie żyło.

Spadek wyników szkolnych: Dzieci z depresją mogą mieć trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, co prowadzi do obniżenia ocen i osiągnięć szkolnych.

Zobacz więcej: Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Jak rozmawiać z dzieckiem, które ma depresję?

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma depresję, rozmawiaj z nim szczerze i otwarcie o swoich obawach i pytaj, jak się czuje. Ważne jest, aby twoje dziecko wiedziało, że jesteś tam dla niego i zawsze będzie miało wsparcie w trudnych chwilach.

Zapytaj, jak się czuje: Daj dziecku do zrozumienia, że jesteś zainteresowany jego samopoczuciem. Możesz zadać pytanie, takie jak “jak się czujesz?” lub “czy coś cię martwi?”.

Słuchaj uważnie: Ważne jest, abyś słuchał uważnie, co dziecko ma do powiedzenia, bez oceniania, krytykowania, czy minimalizowania jego cierpienia.

Nie bagatelizuj problemu: Nie mów dziecku, że to tylko przejściowy nastrój, bo to może sprawić, że dziecko poczuje się ocenione i niezrozumiane.

Daj dziecku poczucie kontroli: Zachęć dziecko do wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz do podejmowania decyzji, które wpływają na jego życie, na przykład w zakresie zajęć pozaszkolnych.

Uwzględnij perspektywę dziecka: Zapytaj dziecko, jakie pomysły ma na poprawę swojego samopoczucia i co pomaga mu w radzeniu sobie z depresją. Daj mu poczucie, że jest ważnym partnerem w procesie leczenia.

Zachęć do szukania pomocy: Powiedz dziecku, że jeśli czuje się źle, to nie jest to jego wina i że wiele osób boryka się z podobnymi problemami. Zachęć do podjęcia współpracy ze specjalistą. 

Psycholog online dla dziecka

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma depresję, warto umówić się na konsultację z psychologiem online lub w poradni. Takie konsultacje są dostępne także online – wygodnie z domu, co jest szczególnie ważne dla niektórych dzieci, które dodatkowo borykają się z lękiem społecznym, są nieśmiałe i wycofane z kontaktów społecznych.

Zobacz więcej: Psycholog online dla dziecka

Specjalistyczna pomoc: Psycholog i psychoterapeuta są specjalistami w dziedzinie zaburzeń emocjonalnych, w tym depresji u dzieci. Dzięki temu może udzielić fachowej pomocy w diagnozowaniu i leczeniu choroby.

Wygoda: Konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą online są wygodne, ponieważ można z nich korzystać bez konieczności wychodzenia z domu.

Dyskrecja: Konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą zawsze są poufne i pozwalają zachować prywatność. Mimo, że dla wielu osób korzystanie z pomocy psychologicznej to dzisiaj norma, zachowanie dyskrecji w dalszym ciągu może być szczególnie ważne.

Skuteczność: Badania pokazują, że psychoterapia online jest równie skuteczna jak terapia prowadzona tradycyjnie, a niektóre osoby preferują terapię online.

Depresja to choroba, która może dotknąć dzieci w każdym wieku. Dlatego ważne jest, aby rodzice, opiekunowie i nauczyciele byli świadomi objawów depresji u dziecka i potrafili udzielić mu pomocy. Rozmowa z dzieckiem, szukanie pomocy u specjalisty oraz konsultacje z psychologiem online to sposoby na poprawę samopoczucia dziecka i jego zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że depresja to choroba, którą można wyleczyć, a skutkiem nieleczonej depresji może być nie tylko ogromne codzienne cierpienie chorego, ale nawet targnięcie się na własne życie.

Depresja u dziecka – pomoc eksperta

Nie zostań z tym bez wsparcia. Profesjonalna pomoc eksperta to dla Ciebie duża szansa.