W zakresie oferty Poradni Psychologiczno-Medycznych znajdują się konsultacje Psychologa Sportu. Do współpracy z psychologiem sportu zapraszamy młodszych i starszych zawodników, ich rodziców, trenerów oraz osoby amatorsko uprawiające sport. Czym jest Psychologia Sportu i dlaczego warto się do nas zgłosić na tego typu konsultację?
-
Kim nie jest Psycholog Sportu
Przewrotnie należy rozpocząć od tego kim nie jest Psycholog Sportu.
Na pewno nie jest terapeutą, nie jest też osobą pracująca z problemami czy z zaburzeniami. Piszemy o tym dlatego, że często samo słowo „psycholog” aktywuje wśród sportowców stereotyp terapeuty i kozetki, a to oczywiście wywołuje naturalny opór przed przyjściem na pierwsze spotkanie.
-
Psycholog Sportu inaczej Trener Mentalny
Zależnie od tego czy psycholog sportu ma wykształcenie w kierunku psychologii czy też nie, możemy go również nazywać trenerem mentalnym.
Psycholodzy Sportu i Trenerzy Mentalni pracują z zawodnikami i trenerami/rodzicami nad takimi umiejętnościami jak:
- nastawienie
- motywacja
- formułowanie celów
- kształtowanie umiejętności społecznych -praca z monologiem wewnętrznym -kontrola stresu
- kontrola emocji
- koncentracja uwagi
Oprócz tego psycholog sportu może prowadzić treningi relaksacji, a w zespołach sportowych zajęcia team bondingowe, czyli pomaga wprowadzać odpowiednią atmosferę i integruje drużynę.
-
Jak wygląda współpraca z PS
Praca z psychologiem sportu może przybierać różne formy. Od takiej klasycznej gdzie zawodnik spotyka się z psychologiem w gabinecie po przebywanie na boisku/korcie/arenie sportowej.
W gabinecie współpraca z psychologiem sportu trwa około 50 minut i polega na rozmowie w kontekście danej umiejętności psychologicznej oraz wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń które pozwalają wzrosnąć zawodnikowi w danym elemencie mentalnym.
Na boisku, korcie albo innej arenie sportowej psycholog sportu również może wprowadzać elementy treningu mentalnego. Przykładowo elementy treningu koncentracji uwagi. Podczas takiego treningu Psycholog Sportu może wprowadzać “przeszkadzacze”, np. wykorzystując głośnik, z którego będą dochodziły dźwięki kibiców innej drużyny. Zawodnik, który musi skoncentrować się na konkretnym zadaniu, konkretnym elemencie swojego rzemiosła sportowego w ten sposób uczy się funkcjonować pomimo takiego “przeszkadzacza”.
-
Podsumowanie
Podsumowując psycholog sportu czy też trener mentalny to osoba która w procesie treningu mentalnego pomagają zawodnikom wejść na jeszcze wyższy poziom wykorzystując umiejętności psychologiczne w wykonaniu sportowym.
Taka współpraca psychologa z zawodnikiem może być w gabinecie, może być na boisku, a łączy ją jeden cel: wzrost zawodnika poprzez rozwój umiejętności psychologicznych.
Serdecznie zapraszam do skorzystania z oferty Treningu Mentalnego w ramach naszych poradni Psycholodzy24.pl