Przede wszystkim podczas wizyty można opowiedzieć o sobie i swoich oczekiwaniach co do terapii, czy konsultacji. Często już sama rozmowa z drugą osobą zdejmuje napięcie, a dodatkowo wywołuje efekt „wysłuchania samego siebie”. Opowiadanie o swoich planach, zmartwieniach, emocjach już samo w sobie powoduje konieczność poukładania swojej historii, co jest już częścią procesu tzw. „zdrowienia” – zmiany perspektywy i zmniejszenia poczucia bezradności.
Jeśli podczas konsultacji czujesz się oceniany, karcony, pouczany… – czas na zmianę specjalisty.
Ważne jest, żeby w trakcie sesji poczuć się zrozumianym, zaakceptowanym, wzmocnionym. Jeśli psycholog, czy terapeuta nie odzywa się (poza anegdotycznym „Yhm…”), nie odpowiada na pytania, ocenia, karci, poucza, a do tego jeszcze kolejne sesje nie poprawiają jakości życia klienta… czas na poszukanie innego specjalisty.
Warto też wiedzieć, że na rynku są terapeuci pracujący w różnych podejściach („szkołach”). Można zapytać, w jakim podejściu pracuje terapeuta, żeby w razie niezadowolenia z terapii móc świadomie wybrać innego.
Kiedy udać się do psychologa?
O problemach, zmartwieniach ludzkich, wiemy, że zawężają postrzeganie, ograniczają nasze zdolności kognitywne – logiczne myślenie, kojarzenia, łączenie faktów. W przypadku ludzi w głębszym kryzysie psychicznym występuje zjawisko tzw. „tunelowego widzenia”. Oznacza to, że osoba z kłopotami widzi tylko, to, co ją martwi. Nie jest w stanie oderwać myśli od problemów, a one zaczynają przesłaniać jej wszystko, co do tej pory osiągnęła. Zdolna, mądra, doskonale radząca sobie dotąd w życiu osoba, zaczyna nagle zamykać się na świat… W efekcie pogrąża się w tym „tunelu”, w którym nie widać już nic poza problemami. Dla niej samej i otoczenia to sygnał, że czas na profesjonalną pomoc.
Dobry psycholog psychoterapeuta w Warszawie?
Dobry psycholog, to profesjonalista, który posiada bogatą wiedzę na temat mechanizmów działania naszej świadomości („psyche” – czyli tłumacząc dosłownie z greckiego – duszy). Bazując na tej wiedzy, już po wstępnej rozmowie może udzielić trafnej informacji zwrotnej dotyczącej psychologicznego funkcjonowania człowieka, jego zakłóceń i możliwości przywrócenia dobrostanu. Mówiąc prościej dobry psycholog dość szybko powie nam „co nie działa” i „dlaczego”? Psycholog używa też różnych narzędzi diagnostycznych w przypadku konieczności dogłębnego zbadania problemu, czy też oceny stopnia zaburzeń. Może nie tylko zdiagnozować zaburzenia psychiczne, ale ma także uprawnienia do profesjonalnego badania np. poziomu inteligencji, sposobów radzenia sobie ze stresem, właściwości naszego temperamentu, czy osobowości. Są to nowoczesne testy psychometryczne, czyli oparte o szczegółowe badania, w których główną rolę odgrywają procedury matematyczne (statystyczne). Gabinety, w których pacjentom pokazuje się rozlane plamy atramentu (tzw. test Rorschacha) odeszły już do lamusa i – poza nielicznymi wyjątkami – w nowoczesnej diagnozie ich się już nie stosuje. Psycholog prowadzi wstępne konsultacje i może zaproponować psychoterapię, jako formę leczenia zdiagnozowanych zaburzeń. W przypadku osób psychicznie zdrowych – prowadzi konsultacje i udziela tzw. porad psychologicznych. Wspomaga rodziców fachową wiedzą o rozwoju i wychowaniu dzieci. Pomaga osobom, parom, czy rodzinom w kryzysie. W trudniejszych przypadkach prowadzi tzw. interwencję kryzysową, a także potrafi zastosować tzw. „debriefing” w przypadku osób zgłaszających się po pomoc bezpośrednio po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia.