Jak budować relacje z dzieckiem?

/ / Aktualności, Czytelnia

Chcesz budować długotrwałe relacje ze swoim dzieckiem? Zacznij od najmłodszych lat. Pierwsze lata życia dziecka są szczególnie wyjątkowe. Kolejnym ważnym okresem jest czas dojrzewania, a także wprowadzenie do dojrzałości. W każdym z tych etapów potrzebny jest rodzic, który nie tylko ocenia i krytykuje, ale przede wszystkim słucha i rozumie.  

Sukces w trwałych i konstruktywnych relacjach to solidny fundament do budowania akceptacji i zrozumienia. W pośpiechu codziennej pracy często zapominamy o ważnych elementach pozytywnej komunikacji. Warto o tym pamiętać i pielęgnować w codziennym kontakcie rodzic-dziecko.

Rozwój to podróż pełna nowych doświadczeń, uczuć, ale też niechcianych błędów i wpadek. Zdezorientowani, zabiegani, zabiegani zapominamy, że kluczem do serc naszych dzieci są zdrowe relacje. Każda relacja oparta jest na fundamentach. Niczym w popularnej bajce “W Głowie się nie mieści”, dziecko ma określone fundamenty, na których buduje swoją osobowość. Jest to rodzina, zabawa, rozwój, edukacja czy bezpieczeństwo. Każdy z nich wymaga osobnej pielęgnacji, ale to, co najważniejsze zobaczysz poniżej. 

Relacje z dzieckiem: Słuchaj dziecka

Wszystko po to, aby dziecko zaczęło mówić. Zajmujemy przestrzeń tam, gdzie panuje uważność, nie przerywamy w połowie zdań, nie dodajemy żadnych odpowiedzi, nie sprawdzamy w tym czasie wiadomości na Facebooku. Kiedy dzieci mówią, zaczynamy się interesować, zadajemy pytania, zagłębiamy się. Czasami to, co nam wydaje się banalne, dla dziecka może być ogromnym wyzwaniem.

Dzieci wyczuwają to, kiedy nie zwracamy na nie uwagi. Nie wystarczy gorliwie kiwać głową i udawać, że naprawdę wszystko wiemy. Kiedy dziecko to zauważy, przestaje czuć się dla nas ważne i zaczyna myśleć, że jego słowa nic nie znaczą. Taka relacja może utknąć na płytkiej wymianie kilku słów, które nic nie znaczą dla obu stron, np. co tam w szkole, co było na obiad? To nie wystarczy, żeby stworzyć głęboką więź z dzieckiem. 

Relacje z dzieckiem: Nie bój się wyrażać emocji

Rozmowa o emocjach ma kluczowe znaczenie dla nawiązania właściwej komunikacji. Powinniśmy nauczyć się wyrażać nasze uczucia, emocje i wrażenia na jego temat. Pomoże to rozróżnić, które zachowania dzieci nas irytują, które nas martwią, a które nas smucą (nie żeby wszystkie były „irytujące”). W swojej wypowiedzi najlepiej podkreślić wrażenie, jakie wywarło na nas zachowanie dziecka. Dotyczy to nie tylko krytyki, ale także pochwał. Krytyka jest często łatwa dla rodziców, ale pochwała niestety już nie.

Szanuj siebie i swoje dziecko w rozmowach

Wielu rodzicom trudno jest szanować swoje dzieci, jeśli ich opinie lub wypowiedzi brzmią „głupio”, dziecinnie lub niesprawiedliwie. – Dorośli skłaniają się ku protekcjonalnym komunikatom typu „ile wiesz o życiu”, „jak dorośniesz zrozumiesz”, „jesteś młody, nie udawaj mądrego”. Te teksty nie poprawią, ale zakłócą komunikację, sprawiając, że dzieci poczują się nieważne, poniżone i niechętne do otwartej rozmowy z nami. To może być naprawdę zabójcze dla relacji. Czemu? Bo gdy dziecko będzie miało poważny problem, to nie zwróci się z nim do nas w obawie, że zostanie zlekceważone lub wyśmiane. 

Reguła trzech minut w kontaktach z dziećmi

Pamiętaj, że liczy się jakość czasu spędzanego z naszymi dziećmi, a nie ilość czasu. Zasada jest prosta, ale bardzo mądra w swojej konstrukcji. Zakłada ona, że ​​poza dotychczasowym, standardowym, choć pełnym miłości kontaktem z dzieckiem, rodzicielski rytuał powitania i wysłuchania wart jest dodatkowych trzech minut, rytuału mającego na celu pogłębienie więzi między rodzicem a dzieckiem. Ideą „zasady pierwszych trzech minut” jest to, że kiedy rodzice spotykają się z dzieckiem po okresie rozłąki (przedszkole, szkoła, praca, długi wyjazd), powinni witać się z dzieckiem tak, jakby było dzieckiem dawno niewidzianym. Jak z odnalezionym właśnie dawnym przyjacielem: wesoło, uważnie, z zainteresowaniem.

Tak mało, a tak wiele. Wracasz z pracy? Poświęć dziecku 3 minuty czasu. Potem zjesz obiad, posprzątasz czy wrócisz do domowych obowiązków. Te 3 minuty dla Twojego dziecka będą znaczyć bardzo wiele. 

Problemy z relacjami rodziców a dzieci

Masz problemy z relacjami z Twoim dzieckiem? Może jest w okresie dojrzewania, buntu, którego nie jesteś w stanie zrozumieć? A może Twoje dziecko prześladuje, lub jest prześladowane w szkole? Potrzebujesz pomocy eksperta, który pomoże Ci “ugryźć” ten temat i pomoże Ci w odbudowie tych relacji? Skontaktuj się z nami.