5 sposobów na poprawę pamięci i koncentracji

/ / Aktualności, Czytelnia

Nie ważne, w jakim wieku jesteś, problemy z zapamiętywaniem czy pamięcią mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju człowieka. Dzieci często cierpią na problemy z koncentracją. Młodzieżą trudno spamiętać wszystkie obowiązki. Seniorzy lubią  zapominać. W każdym wieku są sposoby i ćwiczenia, które mogą pomóc w poprawie koncentracji i pamięci. 

Spis treści:

  1. Dotleniaj mózg
  2. Dieta – sposób na poprawę pamięci
  3. Zdrowy sen na poprawę pamięci i koncentracji
  4. Lecytyna a pamięć
  5. Ćwiczenia na problemy z koncentracją

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 5 skutecznych sposobów na poprawę pamięci i koncentracji. Wykorzystaj je, a poczujesz zdecydowaną różnicę!

Dotleniaj mózg 

Być może zauważasz, że w dusznym pomieszczeniu człowiek czuje  się bardziej ospały i ma problemy z koncentracją, przez co trudniej skupić mu się na pracy. Nic dziwnego. Ludzki mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu, by móc pracować na najwyższych obrotach. Dlatego niezależnie od pogody warto codziennie spacerować, aby dotlenić mózg.

Istotna jest także regularna aktywność fizyczna, w miarę możliwości z dala od spalin samochodowych. Najlepiej na łące, parku lub w lesie. Może być to zwykły spacer, nordic walking, jogging, joga, jazda na rowerze – cokolwiek, przy czym odrobinę się poruszasz.  Każda z tych czynności może poprawić krążenie krwi, które dostarcza odpowiednią ilość tlenu do mózgu. Dzięki temu będzie mógł pracować wydajniej. Zwiększy się zdolność do przechowywania i przetwarzania informacji.

Co powoduje brak tlenu w mózgu? Między innymi nieprawidłowy wzorzec oddychania. Mało aktywności fizycznej, to płytkie oddychanie. Mało kto zastanawia się nad tym, ale może być to powodem niedostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do mózgu. 

Z kolei głębokie oddychanie utrudnia przyswajanie tlenu na poziomie komórkowym. Trzeba znaleźć złoty środek. Jaki jest? Oddychaj przeponą! Jak to zrobić?  Należy nabrać powoli powietrze nosem, aby brzuch zrobił się jak balon, a następnie wypuszczać powoli również nosem. Większość z nas próbuje głęboko oddychać, wypełniając powietrzem klatkę piersiową, jednak warto nauczyć się wykonywać tę czynność przeponą.

Dieta – sposób na wzmocnienie pamięci

Aby zachować dobrą pamięć i koncentrację, bardzo ważna jest dieta bogata w składniki odżywcze, które napędzają mózg. Podawanie jedzenia stymuluje pracę neuroprzekaźników, związków chemicznych odpowiedzialnych za przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi (neuronami). Myślenie, koncentracja i zdobywanie nowej wiedzy są możliwe dzięki impulsom nerwowym.

Mózg potrzebuje stałego dostarczania energii z pokarmów bogatych w witaminy i minerały. Jednymi z najważniejszych są witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B1, której niedobór może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych. Witamina B6 jest również niezwykle niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Z kolei witamina PP odpowiada za procesy pamięci i uwagi. Warto włączyć do swojej diety ryby, drób, jaja, mleko, drożdże, zboża, fasolę, orzechy, winogrona oraz warzywa takie jak szpinak, kalafior, marchew, kapusta, ziemniaki, fasolka szparagowa.

Zdrowy sen na wzmocnienie pamięci i koncentracji 

Wystarczająca ilość snu w ciągu dnia jest najlepszym lekarstwem na pamięć i koncentrację. Nocna regeneracja mózgu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Kiedy jesteśmy ospali, nie możemy zasnąć, budzimy się w nocy, a nasz mózg nie będzie w stanie efektywnie funkcjonować następnego dnia. Regeneracja organizmu poprzez sen wzmacnia połączenia między komórkami nerwowymi, czyli neuronami. Dodatkowo pozwala wyizolować nowe informacje, które otrzymujesz w ciągu dnia i zrelaksować przeciążone ciało. Nieprzerwany sen umożliwia przeniesienie tymczasowych wspomnień do obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć długotrwałą.

Zbyt krótki sen, trwający mniej niż 5 godzin, może wpływać na poziom koncentracji. Każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące snu, ale większość z nas potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Dla pamięci i koncentracji w ciągu dnia ważna jest nie tylko długość nocnego odpoczynku, ale także jego głębokość

Przerywany sen, który zdarza się coraz częściej może wpłynąć na podstawowe umiejętności, takie jak podejmowanie optymalnych decyzji, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów czy umiejętności krytycznego myślenia.

Lecytyna a pamięć 

Czy istnieją leki poprawiające pamięć? Okazuje się, że jedną z najlepszych substancji wpływających na pracę mózgu jest lecytyna sojowa. Niestety w naturalnej żywności występuje w bardzo małych ilościach, dlatego warto kupować preparaty zawierające jego składniki w aptece. Takie pigułki pamięci to świetne rozwiązanie dla osób starszych. Komórki nerwowe w mózgu umierają wraz z wiekiem. To naturalny proces, ale warto go spowolnić. Jednak nie tylko osoby starsze chętnie sięgają po lecytynę, ale także studenci i pracownicy umysłowi. Czy warto stosować suplementy na pamięć i koncentrację? Ten lek byłby lepszym rozwiązaniem ze względu na udowodnione działanie. Zwykłe suplementy kupowane w aptece nie mogą pochwalić się pozytywnym, widocznym wpływem na poprawę skupienia i procesów myślowych.

Ćwiczenia na problemy z koncentracją

Jeśli nasz umysł nie jest posłuszny wysiłkom systemu, zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Trenuj regularnie, to pozwoli utrzymać go w dobrej formie przez długi czas. Zapamiętywanie to proces wymagający skupienia i spokoju. Niestety, staramy się wykonywać wiele zadań jednocześnie. Jest to tylko powierzchowna oszczędność czasu, ponieważ czynności zwykle towarzyszy więcej błędów. Warto stworzyć sobie harmonogram zajęć osobistych – najpierw załatwiamy pilne sprawy, potem odpoczywamy na świeżym powietrzu, a dopiero potem przechodzimy do kolejnego zadania. W czasie wolnym nie rób wszystkiego naraz, np. czytać książki, sprawdzać telefonu, gotować, oglądać film. Niestety taka wielozadaniowość upośledza zdolność koncentracji.

Istnieją techniki usprawniające procesy takie jak uwaga. Ćwiczenia utrzymują mózg w dobrej kondycji. Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy jest czytanie, ponieważ jest bardzo wciągające i energetyzujące mózg.

Możesz też zapisać się na warsztaty w www.psycholodzy24.pl w ramach których nauczymy Cię nie tylko tego, jak poprawić pamięć i koncentracje, ale także nauczyć się szybciej czytać i zapamiętywać. Mowa technikach szybkiego uczenia i czytania. Jeśli nie wiesz co to, to zobacz osobny tekst. 

Jeśli chcesz szybciej się uczyć, nie mieć problemu z koncentracją i lepiej skupiać się na wykonywanej czynności, lub masz problemy z zapamiętywaniem, to te warsztaty są dla Ciebie. 

Sprawdź więcej szczegółów.